czarcikęsik Kluka

 

 

Nazwa polska: czarcikęsik Kluka     

Nazwa łacińska: Succisella inflexa (KLUK) BECK

Rodzina: Caprifoliaceae – przewiertniowate

 

Status i ochrona prawna:

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: NT

Kategoria zagrożenia w Polsce: NT

Ochrona prawna: ścisła ochrona gatunkowa

Rys. Marta Sapko

Morfologia i biologia

Bylina dorastająca do 60, rzadko do 100 cm wysokości. Łodyga podnosząca się, niekiedy zakorzeniająca się w dolnych węzłach. Liście skupione w przyziemnej różyczce, łodygowe nieliczne i mniejsze. Blaszka liściowa lancetowata, u nasady zwężona w krótki ogonek, na wierzchołku zaostrzona, spodem na nerwach i na brzegach szczeciniasto owłosiona. Główkowate kwiatostany wyrastające pojedynczo na szczytach rozgałęzień łodygi osiągają 1,5-2 cm średnicy. Dno kwiatostanu rzadko owłosione, kieliszek, w przeciwieństwie do czarcikęsa łąkowego, nagi (u czarcikęsa łąkowego kieliszek jest gęsto, kutnerowato owłosiony). Korona blado lila- niebieskawa, o rurce krótko, białawo owłosionej. Owocki gruszkowate, ok. 0,5 cm długie, z ośmioma bruzdkami. Czarcikęsik kluka kwitnie od lipca do września.

Siedlisko

Czarcikęsik kluka rośnie na siedliskach wilgotnych, zwłaszcza w łąkach trzęślicowych, młakach niskoturzycowych i murawach bliźniczkowych.

 

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek środkowoeuropejski, występuje w Europie środkowej, południowo-wschodniej po zachodni Kaukaz.

 

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

W Polsce występuje głównie we wschodniej części kraju, na Lubelszczyźnie podawana z rozproszonych stanowisk z całego regionu.

 

Liczebność populacji

Populacje na Lubelszczyźnie są dość liczne, po kilkadziesiąt, nawet kilkaset osobników.

 

Zagrożenia i wskazania ochronne

Głównym zagrożeniem dla czarcikęsika kluka jest zanikanie jego siedlisk: osuszanie łąk i przekształcanie ich w grunty orne, brak użytkowania kośnego lub pasterskiego.

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 

Źródła informacji

Dane publikowane:

Zając M., Zając A. 2009. Elementy geograficzne rodzimej flory Polski – The geographical elements of native flora of Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki UJ