lepnica francuska

 

Nazwa polska: lepnica francuska

Nazwa łacińska: Silene gallica L.

Rodzina: Caryophyllaceae – goździkowate

 

Status i ochrona prawna:

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: DD

Kategoria zagrożenia w Polsce: EN

Rys. Marta Sapko

Morfologia i biologia

Roślina roczna (terofit), dorastająca 15-35 cm, cała owłosiona, górą z licznymi włoskami gruczołowatymi. Łodyga ma pojedynczą, niekiedy od nasady rozgałęzioną. Liście naprzeciwległe, dolne łopatkowate, górne łopatkowato-lancetowate. Kwiaty zebrane w wierzchotkę jednoramienną, górne siedzące, dolne na krótkich szypułkach. Kielich cylindryczny, później rozdęty, 0,8-1 cm długi, gęsto pokryty włoskami gruczołowatymi. Na kielichu znajduje się 10 zielonych, nie łączących się ze sobą nerwów. Płatki korony 1-1,2 cm długie, całobrzegie lub nieco wcięte na szczycie, białe lub różowawe. Torebka jajowata, wielokrotnie dłuższa od utrzymującego ją trzoneczka. Lepnica francuska kwitnie od kwietnia do sierpnia.

 

Siedlisko

Lepnica francuska jest archeofitem, uznawanym za nieszkodliwy chwast.  Rośnie na polach, w miejscach ruderalnych, na podłożu piaszczystym, zasobnym w węglan wapnia.

 

Rozmieszczenie geograficzne

Lepnica francuska jest gatunkiem rodzimym w obszarze przyśródziemnomorskim. Zawleczona do obu Ameryk, Afryki Południowej, a nawet na Półwysep Indyjski i Nową Zelandię. 

 

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

Lepnica francuska występuje głownie w południowo-zachodniej części Polski. Na Lubelszczyźnie podawana z pojedynczych stanowisk z okolic Lublina i z doliny Wisły.

 

Liczebność populacji

Brak dokładnych danych zasobności populacji.

 

Zagrożenia i wskazania ochronne

Lepnicy zagraża zmiana sposobów użytkowania ziemi (np. terminów wykonywania orki) oraz stosowanie herbicydów.

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 

Źródła informacji

Dane publikowane:

Zając M., Zając A. 2009. Elementy geograficzne rodzimej flory Polski – The geographical elements of native flora of Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki UJ