wierzba borówkolistna

 

Nazwa polska: wierzba borówkolistna     

Nazwa łacińska: Salix myrtilloides L.

Rodzina: Salicaceae – wierzbowate 

 

Status i ochrona prawna:

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: EN

Kategoria zagrożenia w Polsce: EN

Ochrona prawna: ochrona ścisła

 

Morfologia i biologia

Niewielka krzewinka, bądź krzew dorastający do 50 cm wysokości, z pełzającymi i zakorzeniającymi się pędami (nie tworzy kęp). Liście na młodych gałązkach owalne, na starszych zaostrzone na wierzchołku. Kwiaty zebrane w kotki, żeńskie ze słupkami o czerwonych znamionach, męskie z przysadkami o czerwonych wierzchołkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. Marta Sapko

Siedlisko

Wierzba borówkolistna rośnie na torfowiskach przejściowych i niskich o odczynie kwaśnym, w zaroślach łozowych i w wilgotnych borach.

 

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek cyrkumborealny, występujący w Eurazji od Skandynawii i Europy Środkowej przez Syberię po Japonię oraz w Ameryce Północnej.

 

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

W Polsce występuje na pojezierzach Południowopomorskim, Chełmińsko-Dobrzyńskim i Mazurskim oraz na Polesiu i Roztoczu. Na Lubelszczyźnie podawana głównie z Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, z okolic Chełma, z Roztocza i Równiny Biłgorajskiej. Obecnie potwierdzona w Poleskim Parku Narodowym.

 

Liczebność populacji

Populacje są niewielkie, liczą od kilku do kilkudziesięciu pędów.

 

Zagrożenia i wskazania ochronne

Głównym zagrożeniem dla wierzby borówkolistnej są zmiany stosunków wodnych, zwłaszcza osuszanie torfowisk przyczyniające się do zwiększenia tempa sukcesji. W celu zachowania gatunku konieczne jest utrzymanie właściwych stosunków wodnych.

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 

Źródła informacji

 

Informacja ustna od:

Dane publikowane:

Kruszelnicki J., Gostyńska-Jakuszewska M. 2014. Salix myrtilloides L. Wierzba borówkolistna. w: Kaźmierczakowa R., Zarzycki K., Mirek Z. (red.) Polska Czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe, IOP PAN Kraków,  s. 81-83.

Zając M., Zając A. 2009. Elementy geograficzne rodzimej flory Polski – The geographical elements of native flora of Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki UJ