przytulia okrągłolistna

Nazwa polska: przytulia okrągłolistna

Nazwa łacińska: Galium rotundifolium

Rodzina: Rubiaceae – marzankowate

 

Status i ochrona prawna: 

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: EN

Kategoria zagrożenia w Polsce: NT

Ochrona prawna: nie

Rys. Marta Sapko

Morfologia i biologia

Wieloletnia roślina zielna z cienkim długim kłączem. Cienkie, delikatne, rozkładające się łodygi tworzą kępy. Na czterokanciastej łodydze liście wyrastają po cztery w okółku. Liście delikatne, trójnerwowe, szerokoeliptyczne, zwężone u nasady, z tępym koniuszkiem. Na szczycie długich gałązek osadzony kwiatostan w kształcie luźnej wierzchotki. Korona biała o średnicy ok 3 mm. Owocem jest rozłupnia, składająca się z dwóch, prawie kulistych rozłupek, pokrytych gęsto długimi, haczykowatymi włoskami. Kwitnie od czerwca do września.

Siedlisko

Rośnie w umiarkowanym cieniu i półcieniu, na glebach świeżych, ubogich i średnio żyznych, o odczynie umiarkowanie kwaśnym. Jest gatunkiem wskaźnikowym starych lasów.  Jest gatunkiem charakterystycznym borów świerkowych i jodłowych ze związku  Piceion abietis.

 

Rozmieszczenie geograficzne 

Gatunek środkowoeuropejski, występuje od Północno-zachodniej Afryki, przez południową i środkową Europę, Kaukaz, po Azję Mniejszą i niemal Półwysep Indyjski.

 

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

W Polsce przytulia okrągłolistna występuje w rozproszeniu w południowej i centralnej części kraju. W górach sięga po regiel dolny. Gatunek jest pospolity w Karpatach, ale rzadki w Bieszczadach. Osiąga w naszym kraju północno-wschodnią granicę zasięgu. Nie występuje w północnej części Polski. Na Lubelszczyźnie występuje głównie na Roztoczu.

 

Liczebność populacji 

Przepraszamy, trwa aktualizacja informacji.

 

Zagrożenia i wskazania ochronne

Gatunek na Lubelszczyźnie na granicy zasięgu.  Związany górskimi lasami świerkowo-jodłowymi, które na niżu sa zagrożone z powodu zmian klimatycznych. 

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 

Źródła informacji

Informacja ustna od:

 

Dane publikowane:

Leokadia Witkowska-Żuk. 2008, 2012, Atlas roślinności lasów. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa.