Nazwa polska: fiołek wyniosły
Nazwa łacińska: Viola elatior FR.
Rodzina: Violaceae – fiołkowate
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: EN
Kategoria zagrożenia w Polsce: EN
Ochrona prawna: nie
Morfologia i biologia Bylina o krótkim kłączu, osiągająca wysokość 50 (70) cm. Łodyga jest liniowo owłosiona. Liście są lancetowate, grubo piłkowane i owłosione, osiągają długości do 8,5 cm i szerokości 2,5 cm. Blaszka liściowa w nasadzie ucięta lub słabo sercowata, opatrzona przylistkami. Kwiaty jasnoniebieskie, fioletowo kreskowane, z białawą nasadą. Ostroga zielonawa, mała. Płatki do 2,5 cm długości. Kwitnie od maja do sierpnia. |
Siedlisko Fiołek wyniosły związany jest z siedliskami żyznymi, bogatymi w węglan wapnia. Występuje w miejscach widnych i częściowo ocienionych. Występuje na okresowo zalewanych łąkach, aluwiach rzek, nadrzecznych lasach, na granicy zarośli i łąk.
Rozmieszczenie geograficzne Występuje w Europie i Azji. W Europie jego zwarty zasięg ciągnie się od Niżu Zachodnioeuropejskiego, Półwyspu Apenińskiego po południową część Skandynawii.
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie W Polsce występuje tylko w wybranych regionach. Głównie w dolinach dużych rzek (Wisła, Odra, San, Bug, Warta). Stosunkowo najczęściej gatunek jest spotykany nad Wisłą w Małopolskim Przełomie Wisły. Wiele z jego historycznych stanowisk nie została potwierdzona w ciągu ostatnich 50 lat.
Liczebność populacji Przepraszamy, trwa aktualizacja informacji.
Zagrożenia i wskazania ochronne Wyraźne zanikanie tego gatunku wiąże się z intensyfikacją gospodarki na obszarach łąkowych oraz z naturalnym zarastaniem i zacienianiem brzegów zarośli i lasów.
|
Źródła informacji
Dane publikowane:
Kaźmierczakowa R., Zarzycki K., Mirek Z. (red.) Polska Czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe, IOP PAN Kraków