fiołek wyniosły

Fot. Piotr Jagodziński

Nazwa polska: fiołek wyniosły

Nazwa łacińska: Viola elatior FR.

Rodzina: Violaceae – fiołkowate

 

Status i ochrona prawna: 

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: EN

Kategoria zagrożenia w Polsce: EN

Ochrona prawna: nie

Rys. Marta Sapko

Morfologia i biologia

Bylina o krótkim kłączu, osiągająca wysokość  50 (70) cm. Łodyga jest liniowo owłosiona. Liście są lancetowate, grubo piłkowane i owłosione, osiągają długości do 8,5 cm i szerokości 2,5 cm. Blaszka liściowa w nasadzie ucięta lub słabo sercowata, opatrzona przylistkami. Kwiaty jasnoniebieskie, fioletowo kreskowane, z białawą nasadą. Ostroga zielonawa, mała. Płatki do 2,5 cm długości. Kwitnie od maja do sierpnia.

Siedlisko

Fiołek wyniosły związany jest z siedliskami żyznymi, bogatymi w węglan wapnia. Występuje w miejscach widnych i częściowo ocienionych. Występuje na okresowo zalewanych łąkach, aluwiach rzek, nadrzecznych lasach, na granicy zarośli i łąk.

 

Rozmieszczenie geograficzne 

Występuje w Europie i Azji. W Europie jego zwarty zasięg ciągnie się od Niżu Zachodnioeuropejskiego, Półwyspu Apenińskiego po południową część Skandynawii. 

 

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

W Polsce występuje tylko w wybranych regionach. Głównie w dolinach dużych rzek (Wisła, Odra, San, Bug, Warta). Stosunkowo najczęściej gatunek jest spotykany nad Wisłą w Małopolskim Przełomie Wisły. Wiele z jego historycznych stanowisk nie została potwierdzona w ciągu ostatnich 50 lat. 

 

Liczebność populacji 

Przepraszamy, trwa aktualizacja informacji.

 

Zagrożenia i wskazania ochronne

Wyraźne zanikanie tego gatunku wiąże się z intensyfikacją gospodarki na obszarach łąkowych oraz z naturalnym zarastaniem i zacienianiem brzegów zarośli i lasów. 

 

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 

Źródła informacji

Dane publikowane:

Kaźmierczakowa R., Zarzycki K., Mirek Z. (red.) Polska Czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe, IOP PAN Kraków