Nazwa polska: turzyca strunowa
Nazwa łacińska: Carex chordorrhiza L.
Rodzina: Cyperaceae – ciborowate, turzycowate
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: VU
Kategoria zagrożenia w Polsce: VU
Kategoria zagrożenia w Europie: LC
Kategoria zagrożenia na Świecie: LC
Ochrona prawna: ochrona ścisła
Morfologia i biologia Turzyca strunowa jest byliną dorastającą do 30 cm wysokości, z charakterystycznymi długimi, płożącymi się rozłogami. Z węzłów na rozłogach wyrastają różyczki liściowe z pędami kwiatostanowymi, zwykle dwa razy dłuższymi od liści. Liście niemal płaskie, na brzegach szorstkie, ustawione w wyraźnych trzech prostnicach. Kwiatostan turzycy strunowej tworzy od 2 do 5 kłosków skupionych w nibygłówkę. Kłoski są obupłciowe, czyli z kwiatami zarówno męskimi, jak i żeńskimi. Przysadki pod pęcherzykami jajowate, czerwonobrązowe, z wąskim białym obrzeżeniem, mniej więcej długości pęcherzyków. Pęcherzyki szeroko jajowate, żółtawe lub ciemnobrązowe, wyraźnie unerwione, nagle zwężone w dwuzębny dzióbek.
|
Siedlisko Turzyca strunowa rośnie na ubogich lub średnio żyznych, dobrze uwodnionych torfowiskach przejściowych, rzadziej na torfowiskach wysokich i w borach. Jest gatunek charakterystycznym zespołu Caricetum chordorrhizae.
Rozmieszczenie geograficzne Gatunek strefy umiarkowanej i borealnej (cyrkumborealny), występujący w północno-wschodniej Europie, północno-Zachodniej Azji oraz w Ameryce Północnej.
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie Turzyca strunowa jest gatunkiem rzadkim, w Polsce osiąga południowo-zachodnią granicę swego zasięgu. Występuje w północno-wschodniej Polsce oraz na pojedynczych stanowiskach w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Na Lubelszczyźnie turzyca strunowa podawana była z licznych stanowisk zlokalizowanych na Roztoczu i na Pojezierzu Łęczyńska-Włodawskim, obecnie potwierdzone są stanowiska na pojezierzu Łęczyńska-Włodawskim, na torfowiskach w otoczeniu jezior Bikcze, Moszne i Brzeziczno.
Liczebność populacji Populacje są niezbyt obfite, turzyca strunowa tworzy niewielkie, zajmujące kilka metrów kwadratowych, płaty.
Zagrożenia i wskazania ochronne Gatunek zagrożony ze względu na zmiany stosunków wodnych na torfowiskach. Osuszanie torfowisk przyczynia się do wkraczania w nie drzew i krzewów, natomiast zbyt wysoki poziom wody sprawia, że torfowiska ulegają przekształcaniu w szuwary. Oba zjawiska powodują ustępowanie turzycy strunowej. Dla zachowania turzycy strunowej kluczowe jest więc utrzymanie właściwych stosunków wodnych na jej stanowiskach. |
Źródła informacji
Informacja ustna od:
Janusz Wójciak
Dane publikowane:
Bloch-Orłowksa J., Kruszelnicki J. 2014. Carex chordorrhiza L. Turzyca strunowa w: Kaźmierczakowa R., Zarzycki K., Mirek Z. (red.) Polska Czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe, IOP PAN Kraków, s. 695-697.
Zając M., Zając A. 2009. Elementy geograficzne rodzimej flory Polski – The geographical elements of native flora of Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki UJ