
Nazwa polska: czosnek niedźwiedzi
Nazwa łacińska: Allium ursinum L.
Rodzina: Alliaceae– czosnkowate
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: EN
Ochrona prawna: ochrona częściowa
Siedlisko
Gatunek najczęściej występuje świeżych i wilgotnych lasach liściastych: buczynach i grądach, na wilgotnych glebach. Regionalnie można go też spotkać w nadrzecznej olszynie górskiej.
Rozmieszczenie geograficzne
Występuje na terenie Europy, na wschodzie po Ural i Kaukaz.
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie
Gatunek jest znacznie częstszy na południu naszego kraju niż na północy. Liczne stanowiska na obszarze gór (Karpat i Sudetów) i przedgórzy oraz regionów przyległych. W pozostałej części kraju rzadszy, ale stanowiska rozmieszczone na całym obszarze Polski, nieco liczniejszy na północy.
Na Lubelszczyźnie występuje na Roztoczu. Oderwane stanowisko było podawane z okolic Kazimierza Dolnego. Zostało ono potwierdzone, z tym że są wątpliwości czy nie jest ono antropogeniczne.
Liczebność populacji
Występuje łanowo, tworząc w runie leśnym zwarte kobierce liczące kilkaset do kilku tysięcy osobników. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się spadek liczby stanowisk i zmniejszenie populacji. Populacja w okolicy Kazimierza Dolnego liczy zaledwie kilkanaście kęp czosnku.
Zagrożenia i wskazania ochronne
Za główne zagrożenia dla gatunku uznawane są: nieprawidłowa gospodarka leśna – przebudowa lasów mieszanych na monokulturowe lasy iglaste oraz niszczenie jego siedlisk w lasach łęgowych podczas regulacji rzek.
Źródła informacji
Informacje ustne:
Marzena Puzio
Dane publikowane:
Zając A., Zając. M. (eds.). 2001. Distribution Atlas of vascular plants in Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
Leokadia Witkowska-Żuk. 2008, 2012, Atlas roślinności lasów. MULTICO Oficyna Wydawnicza, Warszawa.