Nazwa polska: goździk kosmaty
Nazwa łacińska: Dianthus armeria
Rodzina: Caryophyllaceae – goździkowate
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: VU
Ochrona prawna: ochrona ścisła
Morfologia i biologia Roślina jednoroczna lub dwuletnia, wysokości 20-80 cm. Tworzy luźne kępki lub darnie. Cała roślina jest gęsto, krótko owłosiona. Łodyga wzniesiona często w górze rozgałęziona z lancetowatymi liśćmi, zrośniętymi parami w nasadzie. Liście odziomkowe podłużnie łopatkowate. Kwiaty purpurowe, nakrapiane mają średnicę ok. 1 cm, są siedzące lub krótko szypułkowe wsparte przysadkami o długości zbliżonej płatkom korony. Zebrane są w zbity kwiatostan na szczycie łodygi. Kwitnie od czerwca do lipca. Krzyżuje się z innymi goździkami. |
Siedlisko Goździk kosmaty najczęściej występuje na murawach kserotermicznych i napiaskowych. Spotkać go można również na obrzeżach ciepłolubnych zarośli i lasów. Rośnie na wzgórzach lessowych, zboczach wąwozów oraz dolin, nasypach kolejowych, skarpach i pochylonych miedzach.
Rozmieszczenie geograficzne Rośnie dziko prawie w całej Europie, a także na Bliskim Wschodzie i w południowo-zachodniej Azji (Iran, Turcja, Kaukaz).
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie W Polsce jest dość częsty na niżu i pogórzu. Na Lubelszczyźnie występuje na rozproszonych stanowiskach, głównie w obrębie Wyżyny Lubelskiej i Wołyńskiej. Obecnie potwierdzony w okolicach Kazimierza Dolnego.
Liczebność populacji Populacja w okolicach Kazimierza Dolnego liczy kilkadziesiąt osobników.
Zagrożenia i wskazania ochronne Na niektórych stanowiskach zagrożony przez zanikanie siedlisk, zarastanie ich drzewami i krzewami, a także wskutek działalności człowieka: zalesiania lub zaorywania muraw kserotermicznych. |
Źródła informacji
Informacja ustna od:
Joanna Szkuat
Małgorzata Sosik
Dane publikowane:
Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z. 2006. Flora Polski. Rośliny Chronione. Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa.