kąkol polny

 

Nazwa polska: kąkol polny

Nazwa łacińska: Agrostemma githago L.

Rodzina: Caryophylaceaee – goździkowate

 

Status i ochrona prawna:

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: NT

Kategoria zagrożenia w Polsce: NT

Rys. Marta Sapko

Morfologia i biologia

Roślina roczna o łodydze prosto wzniesionej, pojedynczej lub  słabo rozgałęziającej się, osiągającej od 30 do 100 cm wysokości. Cała roślina jest szaro przylegająco i miękko owłosiona. Liście równowąskolancetowate, na końcach zaostrzone, bez przylistków, naprzeciwległe, zrośnięte nasadami. Kwiaty zwykle wyrastają pojedynczo na szczytach łodyg i z kątów liści. Kielich trwały, zrosłodziałkowy z liściowatymi ząbkami, które wydłużają się po kwitnieniu. Koronę tworzy 5 wolnych płatków o fioletoworóżowej barwie, rozjaśniających się u nasady. Płatki korony są krótsze od działek kielicha. Pręcików jest 10. Owocem jest pękająca 5 klapami torebka. Nasiona o nerkowatym kształcie są ciemne, matowe z drobnymi brodawkami.

 

Siedlisko

Chwast roślin uprawnych, głownie zbóż, a niekiedy wyki i innych roślin strączkowych. Rośnie na wszelkich glebach, na których uprawiane są rośliny, którym towarzyszy.

 

Rozmieszczenie geograficzne

Kąkol polny pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i Azji. Naturalnie występował również na terenach północnej Afryki, zachodniej i środkowej oraz południowej Europy.

 

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

Rozproszony na terenie całego kraju.

 

Liczebność populacji

Populacje są zróżnicowane pod kątem liczebności.

 

Zagrożenia i wskazania ochronne

Stosowanie herbicydów oraz skuteczne oczyszczanie ziaren zbóż z nasion kąkola spowodowało, że należ on do chwastów bardzo rzadkich. Przyczyna intensywnej walki z tym chwastem jest fakt, ze cała roślina jest trująca, zarówno dla ludzi, jak i koni, bydła i świń.

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 

 

Źródła informacji

Dane publikowane:

Sudnik-Wójcikowska Barbara. 2011, Flora Polski. Rośliny synantropijne. Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa.