goździk pyszny

Fot. Piotr Chmielewski

Nazwa polska: goździk pyszny

Nazwa łacińska: Dianthus superbus

Rodzina: Caryophyllaceae – goździkowate

 

Status i ochrona prawna:

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: NT

Kategoria zagrożenia w Polsce: VU

Ochrona prawna: ochrona ścisła

Rys. Marta Sapko

Morfologia i biologia

Bylina mierząca 20–60 cm wysokości, z rozgałęzionym, zdrewniałym kłączem. Wzniesiona łodyga rozgałęzia się w górnej części. Liście wąskolancetowate, zrośnięte nasadami po dwa, dolne tępe, górne zaostrzone. Kwiat goździka pysznego może być pojedynczy, ale również zebrany w luźny kwiatostan. Kielich wąskolancentowaty, zielonawy lub różowawy. Płatki korony liliowe, różowe lub białe, głębiej niż do połowy pierzasto postrzępione na wiele wąskich segmentów. Owocem jest jednokomorowa, walcowata, wydłużona torebka, która posiada liczne nasiona o długości 2–3 mm. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Siedlisko

Występuje na wilgotnych łąkach, torfowiskach, w miejscach trawiastych, a także na skałach. Preferuje gleby mokre, o zmiennej wilgotności.

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek euroazjatycki, którego zwarty areał obejmuje głównie Europę Środkową i Wschodnią, od wschodniej Francji poprzez Niemcy, Alpy, Góry Dynarskie, Nizinę Panońską i Środkowoeuropejską, Karpaty aż po Białoruś, płw. Kolski oraz północno-zachodnią część europejskiej Rosji. Poza tym w rozproszeniu obejmuje azjatycką część Rosji, od gór Ural, poprzez południową Syberię, Mandżurię, płw. Koreański i dalej na wschód sięgając wysp Japońskich, wysp Kurylskich i Sachalinu. Pojedyncze stanowiska notowane są także w Finlandii, Pirenejach i wschodnich Chinach. Lokalnie zawleczony do Ameryki Północnej.

 

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

Występuje w rozproszeniu prawie na całym niżu oraz w niższych partiach gór. Na Lubelszczyźnie najwięcej stanowisk jest w całej wschodniej części województwa.

 

Liczebność populacji

Przepraszamy, trwa aktualizacja informacji.

 

Zagrożenia i wskazania ochronne

Zagrożeniem gatunku jest postępująca sukcesja, osuszanie siedlisk (melioracja, spadek wód gruntowych), a także ograniczenie i zaprzestanie użytkowania łąkowo-pasterskiego.

 

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 Źródła informacji

Dane publikowane:

Piękoś-Mirkowa  H., Mirek Z. 2006. Flora Polski. Rośliny Chronione. Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa.

Nawara Zbigniew. 2006, Flora Polski. Rośliny Łąkowe. Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa.