niebielistka trwała

Nazwa polska: niebielistka trwała 

Nazwa łacińska: Swertia perennis L.

Rodzina: Gentianaceae – goryczkowate

 

Status i ochrona prawna:

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: EN

Kategoria zagrożenia w Polsce: EN

Ochrona prawna: ochrona ścisła

Rys. Marta Sapko

Morfologia i biologia

Bylina osiągająca wysokość 30-60 cm. Łodyga wzniesiona, prosta, naga, nierozgałęziona (lub tylko w obrębie kwiatostanu). Pod ziemią pełzające kłącze. Dolne liście o kształcie szerokojajowatym, górne znacznie mniejsze, jajowatoeliptyczne. Na szczycie łodygi nieliczne kwiaty zebrane w wierzchotkę. Mają bardzo ciemny, fioletowo-stalowy kolor z podłużnymi, jaśniejszymi prążkami. Owocem jest dwuklapowa torebka zawierająca liczne i oskrzydlone nasiona.

Siedlisko

Gatunek związany jest z bezleśnymi torfowiskami w przeszłości użytkowanych kośnie lub pastwiskowo. Optymalne warunki znajduje na podłożu uwodnionym i zasobnym w węglan wapnia.

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek występuje w rozproszeniu w Euroazji i zachodniej części Ameryki Północnej. Stanowiska znane są przede wszystkim z obszarów górskich, znacznie rzadziej z nizin.

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

Niebielistka jest podawana z niewielkiej liczby stanowisk. W Polsce występują dwie odmiany: Swertia perennis ssp. perennis (niebielistka trwała typowa), występująca na niżu oraz Swertia perennis ssp. alpestris (niebielistka trwała alpejska), spotykana w pasie gór.

Na Lubelszczyźnie jej stanowiska znajdują się na wschodzie regionu.

Liczebność populacji

Największa populacja jest na Zamojszczyźnie, gdzie liczy kilka tysięcy osobników.

Zagrożenia i wskazania ochronne

Zagrożony jest głównie podgatunek niżowy, ssp. perennis. Czynnikami jego zagrożenia jest eksploatacja torfu oraz osuszanie podmokłych torfowisk i łąk. Skuteczna ochrona gatunku wymaga utrzymania niezaburzonego stosunku wód na torfowiskach oraz ich bezleśnego charakteru.

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 

Źródła informacji

Rozporządzenie Ministra Środowiska, 2014 — z dnia 9 października 2014r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin
Kaźmierczakowa R. (red.) et al., 2016 — Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych
Zając, A., Zając, M. (Eds.), 2001 — Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. – Distribution Atlas of Vascular Plants in Poland.
Matuszkiewicz W., 2001 — Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski