Nazwa polska: storczyk trójzębny
Nazwa łacińska: Orchis tridentata Scop. / Neotinea tridentata (Scop.) Bateman, Pridgeon, Chase
Rodzina: Orchidaceae – storczykowate
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: RE
Kategoria zagrożenia w Polsce: CR
Ochrona prawna: ochrona ścisła
Morfologia i biologia Bulwiasta bylina podłużnymi, sinozielonymi liśćmi i gęstym, owalnym kwiatostanie. Wysokość pędu do 40 cm. Kwiaty bladoróżowe, purpurowo nakrapiane. Warżka głęboko wcinana, 3-łatkowa. Kwitnienie w maju. Gatunek owadopylny, rozmnaża się przez nasiona (Piękoś-Mirkowa, Mirek 2006). |
Siedlisko Na jedynym polskim stanowisku, storczyk trójzębny rośnie w napiaskowej murawie kserotermicznej zespołu Adonido-Brachypodietum pinnati (Pluciński i in. 2014).
Rozmieszczenie geograficzne Roślina o europejskim zasięgu, spotykana głównie w południowej i południowo-wschodniej części regionu po Kaukaz i Azję Mniejszą (Piękoś-Mirkowa, Mirek 2006).
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie W Polsce gatunek do niedawna uważany za wymarły. Odnaleziony został ponownie w 2012 roku na stanowisku zlokalizowanym na Pojezierzu Myśliborskim. Na Lubelszczyźnie podawany był z okolic wsi Kolechowice k. Ostrowa Lubelskiego, gdzie najprawdopodobniej wyginął (Dane ATPOL).
Liczebność populacji Brak danych na temat liczebności storczyka w Kolechowicach. Na jedynym potwierdzonym stanowisku koło Chojny rośnie kilkadziesiąt roślin (Pluciński i in. 2014).
Zagrożenia i wskazania ochronne Gatunek zanika w wyniku zmian w użytkowaniu gruntów oraz czynników naturalnych, jak sukcesja naturalna. |
Źródła informacji
Informacje ustne od:
Paweł Pluciński
Dane publikowane
Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z. 2006. Flora Polski. Rośliny Chronione. Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa.
Pluciński P., Bernacki L., Szeląg Z. 2014. Storczyk trójzębny Orchis tridentata (W:) Kaźmierczakowa R., Zarzycki K., Mirek Z. (red.) Polska Czerwona Księga Roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Kraków, s. 779-780.