miodunka miękkowłosa

Fot. Małgorzata Bielecka

Nazwa polska: miodunka miękkowłosa

Nazwa łacińska: Pulmonaria mollis Wulfen ex Hornem.

 Rodzina: Boraginaceae – ogórecznikowate, szorstkolistne 

 

Status i ochrona prawna:

Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: EN

Kategoria zagrożenia w Polsce: VU

Rys. Marta Sapko

Morfologia i biologia

Bylina dorastająca do 50 cm wysokości, pokryta miękkimi, gruczołowymi włoskami z domieszką nielicznych włosków szczecinkowatych. Liście różyczkowe eliptyczne, w połowie najszersze, na szczycie długo zaostrzone u nasady nagle zwężone w długi ogonek. Liście pędów kwiatowych, dolne siedzące szerokolancetowate ku nasadzie zwężone, górne lancetowate obejmujące łodygę. Kwiatostan w czasie kwitnienia gęsty, zbity, później luźniejszy. Kielich gęsto pokryty włoskami gruczołowatymi. Korona początkowo różowo-purpurowa, w czasie kwitnienia przebarwiająca sią na ciemnoniebiesko.

Siedlisko

Rośnie w widnych lasach i zaroślach oraz na ich skrajach, w murawach, najczęściej na podłożu zasadowym. Jest gatunkiem charakterystycznym rzędu Quercetalia pubescenti-petraeae.

 

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek eurosyberyjski, występuje od Pirenejów przez Europę po Syberię.

 

Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie

W Polsce występuje w południowo-wschodniej części kraju: w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie oraz na Nizinie Północnopodlaskiej. Na Lubelszczyźnie podawana z Roztocza, Padołu Zamojskiego i Polesia Wołyńskiego.

 

Liczebność populacji

Znane populacje są dość liczne.

 

Zagrożenia i wskazania ochronne

Głównym zagrożeniem dla miodunki miękkowłosej jest zanikanie jej siedlisk – widnych lasów (dąbrów świetlistych) oraz śródleśnych polan. W celu zachowania gatunku należy na jego stanowiskach utrzymywać odpowiednie warunki świetlne.

Opracował: Wiaczesław Michalczuk

 

Źródła informacji

Informacja ustna od:

Małgorzata Grabek, Małgorzata Bielecka, Anna Cwener

Dane publikowane:

Zając M., Zając A. 2009. Elementy geograficzne rodzimej flory Polski – The geographical elements of native flora of Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki UJ