Nazwa polska: dwulistnik muszy
Nazwa łacińska: Ophrys insectifera L.
Rodzina: Orchidaceae- Storczykowate
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: CR
Kategoria zagrożenia w Polsce: PCZL – VU, PCZKR – VU
Kategoria zagrożenia w Europie: LC
Kategoria zagrożenia na Świecie: LC
Ochrona prawna: ochrona ścisła, wymaga ochrony czynnej
Siedlisko
Na Lubelszczyźnie rośnie w osobliwych zbiorowiskach roślinnych stanowiących strefę przejściową pomiędzy murawami nawapiennymi z klasy Festuco-Brometea a łąkami trzęślicowymi z rzędu Molinietalia.
Rozmieszczenie geograficzne
Europejski endemit. Na północy sięga po Wielką Brytanię i Skandynawię. Na wschodzie po Ural (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2014).
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie
Polskie stanowiska znajdują się poza zwartym zasięgiem gatunku. W Polsce spotykany jedynie w Karpatach, w Niecce Nidziańskiej i na Polesiu Wołyńskim (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2014). W województwie lubelskim ma tylko jedno stanowisko w rezerwacie “Brzeźno” koło Chełma (Kucharczyk 2000).
Liczebność populacji
Na stanowisku obserwowano kilkanaście pędów dwulistnika.
Zagrożenia i wskazania ochronne
Gatunek zagrożony przez niekorzystne zmiany w siedlisku będące wynikiem braku użytkowania (nagromadzenie wojłoku/ sukcesja trzcin lub gatunków krzewiastych).
Źródła informacji
Alicja Buczek
Grzegorz Szkutnik
Dane publikowane
Kucharczyk M. 2000. Charakterystyka chorologiczna wybranych gatunków roślin występujących na torfowiskach węglanowych koło Chełma. (W:) Pielak I. (red.) Walory Przyrodnicze Chełmskiego Parku Krajobrazowego i jego najbliższych okolic. Wyd. Uniw. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kaźmierczakowa R., Zarzycki K. 2014. Dwulistnik muszy Ophrys insectifera L. (W:) Kaźmierczakowa R., Zarzycki K., Mirek Z. (red.) Polska Czerwona Księga Roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Kraków, s. 790-793.
Piękoś-Mirkowa H., Mirek Z. 2006. Flora Polski. Rośliny Chronione. Multico Oficyna Wydawnicza. Warszawa.