Nazwa polska: nawodnik okółkowy
Nazwa łacińska: Elatine alsinastrum L.
Rodzina: nadwodnikowate Elatinaceae
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: VU
Kategoria zagrożenia w Polsce: EN
Kategoria zagrożenia w Europie: NT
Ochrona prawna: ochrona częściowa
Morfologia i biologia Roczna roślina o nagiej, dętej łodydze nawet do 100 długiej, wzniesionej lub podnoszącej się, w dole rozgałęzionej. Występuje w dwóch formach siedliskowych lądowej i podwodnej. Forma lądowa ma listki jajowate lub lancetowate, dorastające 1 cm, siedzące po 3 w okółku. Liście łodyg znajdujących się pod wodą są równowąkolancetowate, do 4 cm długie, po 8-16 w okółku. Kwiaty wyrastają w kątach liści na łodygach nadwodnych, drobne, czterokrotne. Płatki korony zielonobiałe, niewiele większe od działek kielicha. Okres kwitnienia trwa od lipca do września. Owocem jest wielonasienna, kulista torebka. |
Siedlisko Nawodnik okółkowy występuje na mulistej, nagiej, okresowo zalewane glebie na brzegach rzek, stawów, w zagłębieniach i bruzdach oraz na brzegach śródpolnych oczek wodnych i lejów krasowych. Współtworzy efemeryczne zbiorowiska roślin rocznych (terofitów) wykształcające się na mulistych brzegach zaliczane do związku Elatini-Eleocharition ovatae. Rozmieszczenie geograficzne Nawodnik okółkowy jest gatunkiem zachodnioeurosyberyjsko-śródziemnomorskim (Zając, Zając 2009). Występuje od Skandynawii na północy po północną Afrykę na południu i od Hiszpanii na zachodzie po środkową Syberię na wschodzie (Popiela i in. 2014). Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie W Polsce podawany był z około 125 stanowisk skupionych w środkowej, zachodniej i południowo-wschodniej części kraju, z czego większość ma prawdopodobnie wartość historyczną (Popiela i in. 2014). Na Lubelszczyźnie podawany z Wyżyny Lubelskiej z: Krzaka, Bortatycz, Kolonii Wielącza, Zarudzia, z Wyżyny Wołyńskiej m.in. z: Zawalowa, Adeliny, Sahrynia, Sahrynia Kolonii, Andrzejówki, Łaskowa, Starej Wsi, Dołhobyczowa, Setnik, Poturzyna, Mielnik, Zamłynia, Żernik oraz z Dynisk Starych na Równinie Bełskiej (Michalczuk 2012 – inf. ustna, Krawczyk i in. 2016). Duża liczba stanowisk obserwowana była także w obrębie Polesia Wołyńskiego (Krawczyk 2020 – inf. ustna.). Liczebność populacji Oszacowanie liczebności populacji nawodnika okółkowego jest trudne. W sprzyjających warunkach pojawia się w dziesiątkach a nawet setkach, czy tysiącach osobników, zaś w niekorzystnych warunkach nie pojawia się wcale. Okresy suszy przeczekuje w postaci nasion. Na znanych na Lubelszczyźnie stanowiskach w latach 2010-2012 nawodnik okółkowy występował obficie, w ostatnich latach (2013-2019) zbiorniki wodne, w których rósł wyschły, zostały zaorane i nie obserwowano tego gatunku, jednak utrzymuje się on w glebowym banku nasion (Krawczyk 2020 – inf. ustna). Zagrożenia i wskazania ochronne Nawodnik okółkowy rośnie na siedliskach nietrwałych, niestałe są też miejsca jego występowania stąd trudno wskazać działania ochronne. Na pewno zagrożeniem dla gatunku jest niszczenie jego siedlisk, osuszanie (meliorowanie) i zajmowanie pod uprawę śródpolnych zagłębień i zbiorników wodnych. W celu utrzymania gatunku należałoby chronić jego siedliska, nie osuszać mimo, że w latach suchych same zanikają, a o ile to możliwe pogłębiać obniżenia by utrzymać w nich odpowiednie warunki wodne. Nasiona należy zabezpieczać w banku nasion.
|
Źródła informacji
Informacja ustna od:
Rafał Krawczyk, Wiaczesław Michalczuk
Dane publikowane:
Krawczyk R., Cwener A., Michalczuk W., Zubel R. 2016. Ephemeral wetlands communities of Isoëto-Nanojuncetea class – new data from south-eastern Poland. Biodiversity. Research and Conservation (Biodiv. Res. Conserv.) 42:41-54.
Popiela A., Lysko A., Michalczuk W., Konopska K., 2014. Elatine alsinastrum L. nawodnik okółkowy. w: Kaźmierczakowa R., Zarzycki K., Mirek Z. (red.) Polska Czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe, IOP PAN Kraków, s. 278-280.
Zając M., Zając A. 2009. Elementy geograficzne rodzimej flory Polski – The geographical elements of native flora of Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki UJ.