Nazwa polska: nadwodnik trójpręcikowy
Nazwa łacińska: Elatine triandra SCHKUHR.
Rodzina: Elatinaceae – nadwodnikowate
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: CR
Kategoria zagrożenia w Polsce: EN
Morfologia i biologia Niewielka roślina roczna, o cienkiej, silnie rozgałęzionej łodydze. Liście naprzeciwległe, drobne, na ogonkach krótszych od blaszki liściowej. Kwiaty trzykrotne, w kątach liści na wzniesionych szypułkach. Płatki korony białoróżowe lub różowe. Kwitnie od lipca do września. Nasiona drobne, słabo, łukowato wygięte.
|
Siedlisko Nadwodnik trójpręcikowy rośnie w zbiorowiskach namuliskowych, na brzegach stawów, w płytkich kałużach, rowach, a nawet na wilgotnych drogach leśnych.
Rozmieszczenie geograficzne Gatunek kosmopolityczny.
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie W Polsce gatunek występuje w Sudetach, na Dolnym Śląsku oraz w Kotlinie Oświęcimskiej. Na Lubelszczyźnie dotychczas nie podawany. Obecnie odnaleziony na jedynym stanowisku na Lubelszczyźnie tj. stawach w miejscowości Zimne.
Liczebność populacji Na jedynym znanym na Lubelszczyźnie stanowisku populacja jest dość liczna.
Zagrożenia i wskazania ochronne Zagrożeniem jest zmiana sposobu użytkowania stawów. |
Źródła informacji
Informacja ustna od:
Wiaczesław Michalczuk
Dane publikowane:
Popiela A., Łysko A., Janukowicz M, Rosadziński S. 2014. Elatine triandra SCHKUHR.
nadwodnik trójpręcikowy, w: Kaźmierczakowa R., Zarzycki K., Mirek Z. (red.) Polska Czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe, IOP PAN Kraków, s. 337-339.
Zając M., Zając A. 2009. Elementy geograficzne rodzimej flory Polski – The geographical elements of native flora of Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki UJ