Nazwa polska: okrzyn szerokolistny
Nazwa łacińska: Laserpitium latifolium L.
Rodzina: Apiaceae – selerowate
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: VU
Morfologia i biologia Wieloletnia roślina o łodydze wzniesionej, nagiej, wysokości do 150 cm. Liście duże, podwójnie pierzaste, z szeroko jajowatymi odcinkami. Kwiaty białe, zebrane w duże baldachy. Kwitnie w lipcu. Rozmnaża się przez nasiona (Szafer i in. 1986). |
Siedlisko Na Lubelszczyźnie gatunek związany z widnymi dąbrowami lub zbiorowiskami okrajkowymi z klasy Trifolio-Geranietea sanguinei. Wszędzie na glebach zasobnych w węglan wapnia.
Rozmieszczenie geograficzne Gatunek spotykany w niemal całej Europie (Cwener, Sudnik-Wójcikowska 2012).
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie W Polsce gatunek spotykany głównie w południowej części kraju – w górach, na pogórzu i w pasie wyżyn. Na Lubelszczyźnie rzadki, występujący na nielicznych stanowiskach głównie na terenie Działów Grabowieckich i w Padole Zamojskim i na Roztoczu.
Liczebność populacji Najobfitsza populacja koło Niedzielisk liczy kilkaset osobników. Poza tym raczej rzadko – po kilka-kilkanaście roślin.
Zagrożenia i wskazania ochronne Najobfitsze stanowisko zasługuje na ochronę z powodu wybitnych walorów botanicznych terenu. Niektóre populacje objęte są ochroną w formie rezerwatów przyrody, np. pojedyncze okazy obserwowano na terenie rezerwatu “Wieprzec” k. Zamościa. Gatunkowi zagraża przede wszystkim grądowienie ciepłolubnych dąbrów wiążące się z ustępowaniem gatunków światłolubnych. |
Źródła informacji
Informacje ustne od:
Bogusław Radliński
Anna Cwener
Dane publikowane
Cwener A., Sudnik-Wójcikowska B. 2012. Flora Polski: Rośliny kserotermiczne. Multico Oficyna Wydawnicza.
Szafer W., Kulczyński S., Pawłowski B. 1986. Rośliny Polskie. PWN, Warszawa.