
Nazwa polska: perz siny szczeciniasty
Nazwa łacińska: Elymus hispidus subsp. barbulatus (Schur) Melderis
Rodzina: Poaceae, Gramineae – wiechlinowate, trawy
Status i ochrona prawna:
Kategoria zagrożenia na Lubelszczyźnie: EN
Siedlisko
Rośnie na suchych, słonecznych zboczach, głównie na podłożu lessowym.
Rozmieszczenie geograficzne
Gatunek eurosyberyjsko-śródziemnomorsko-irano-turański, naturalnie występujący w Europie i Azji oraz jako gatunek obcy, zawleczony w Ameryce Północnej.
Występowanie w Polsce i na Lubelszczyźnie
W Polsce występuje na Wyżynach: Małopolskiej, Lubelskiej i Zachodniowołyńskiej. Na Lubelszczyźnie podawany z nielicznych stanowisk: Drewnik k. Kraśniczyna, Podwysokiego k. Skierbieszowa i Dąbrowy. W ostatnich latach perz siny szczeciniasty stwierdzono w Iłowcu koło Skierbieszowa i w niewielkim, starym kamieniołomie w Chomęciskach Małych. Podgatunek ten może występować częściej, lecz może być nieodróżniany od pospolitszego perzu sinego typowego.
Liczebność populacji
Populacje perzu sinego szczeciniastego nie są zbyt liczne, tworzy on zazwyczaj płaty o powierzchni kilku, kilkunastu metrów.
Zagrożenia i wskazania ochronne
Perz siny rośnie na siedliskach suchych i słonecznych, na siedliskach żyźniejszych ustępuje miejsca gatunkom bardziej mezofilnym. Zagrożeniem dla niego jest zarastanie i użyźnianie suchych muraw. Dla zachowania gatunku potrzebne jest utrzymanie słonecznych, otwartych siedlisk.
Źródła informacji
Informacja ustna od:
Anna Cwener
Dane publikowane:
Zając M., Zając A. 2009. Elementy geograficzne rodzimej flory Polski – The geographical elements of native flora of Poland. Nakładem Pracowni Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki UJ